piątek, 30 września 2022

REIKI - Skuteczne Uzdrawianie Energią Ki

Reiki – Skuteczna Metoda Uzdrawiania Energią Ki (Mana)


Uzdrawianie energią Reiki nie ma na celu zastąpienia konwencjonalnej medycyny, zresztą trudno zastąpić chirurgię, kiedy kość jest złamana i trzeba ją nastawić, poskręcać śrubami. Podobnie jak inne techniki uzdrawiające, które wykorzystują przepływ subtelnej eterycznej energii Ki, Reiki nie staje się też automatycznie magicznym lekiem na wszystkie choroby jakie istnieją. Jednak niewątpliwie Rei-Ki, Leczenie Duchowe - jest bardzo potężnym narzędziem samouzdrawiania i leczenia innych, z którego w równym stopniu skorzysta osoba praktykująca, jak i pacjent. Stosując uzdrawianie energią, eteryczne leczenie duchowe z pomocą Ki, rozładujesz stres rozpuszczając jego źródła w ciele i emocjach, poradzisz sobie z usunięciem  wewnętrznych lęków, wzmocnisz pewność siebie, będziesz potrafić budować wartościowe relacje czy wyznaczać osobiste granice. Zyskają na tym Twoje ciało fizyczne i mentalne oraz duchowość. Wgłębianie się w Rei-Ki  odkryje przed osobą sekrety uzdrawiania duchowego i starożytnej terapii bioenergetycznej i akupresury. Dzięki niej dowie się człowiek, jak leczyć energią Ki zgodnie z fundamentalnymi zasadami medycyny tradycyjnej znanej od siedmiu tysięcy lat – pozna najlepsze pozycje i schematy ułożenia dłoni, niezawodne techniki uzdrawiające oraz skuteczne ćwiczenia wzmacniające duchową stronę człowieka. Zdobytą wiedzę wykorzysta w praktyce do leczenia innych ludzi z bólu, profilaktycznej opieki zdrowotnej czy usuwania problemów emocjonalnych. 

Reiki - Leczące Dłonie - Przekaz Świetlistej Energii Ki

Praktyka Rei-Ki często jest podzielona na dwie części. Pierwsza stanowi pewien teoretyczny wstęp do praktyki uzdrawiania duchowego, leczenia mentalnego, pracy z bioenergią, z Ki (chiń. Chi, Qi, sanskr. Pranah). W przystępny sposób omawia, czym jest Reiki w zestawieniu z innymi terapiami zaliczanymi do kanonu medycyny tradycyjnej Japonii i Chin, przedstawia rys historyczny tej niezwykłej techniki uzdrawiającej oraz podstawy duchowego leczenia metodami Reiki, Reiki Ryoho. Znajdziesz tu wszystko, co powinno się wiedzieć, zaczynając swoją przygodę z terapią metodami Reiki czy Usui Reiki. Z kolei druga część praktyki ma aspekt zdecydowanie praktyczny. Dzięki niej nauczysz się wykorzystywać pozytywną energię Przyrody i Wszechświata (Ki to Duch Wszechrzeczy) w procesie leczenia dolegliwości fizycznych, emocjonalnych i umysłowych. Dowiesz się też, na czym polega proces dostrojenia energetycznego – kluczowy etap dla wszystkich, którzy chcą pracować z energią metodami Reiki. 

Celem terapii w systemie Usui Reiki jest wspieranie ciała w procesie samouzdrawiania poprzez odpowiednie zarządzanie energią, Ki. Medycyna tradycyjna zakłada bowiem, że choroby i dolegliwości są efektem blokad lub zakłóceń w przepływie energii Ki. Stosowana w ramach terapii energia witalna sama kieruje się do zmienionego chorobowo miejsca, przywracając w nim równowagę energetyczną. Zatem jak leczyć energią, jak leczyć z pomocą Ki czyli energii życia i witalności? Podstawą terapii metodami Reiki jest działanie na znajdujące się w organizmie trzy zbiorniki energetyczne (Den, San-Den), meridiany (jap. Mo) oraz punkty czy obszary energetyczne (Shi). W trakcie zabiegu osoba praktykująca kieruje siłę życiową, Ki, czerpaną z Wszechświata czy Przyrody do ciała pacjenta. Ta uzdrawiająca energia Ki jest przekazywana dotykowo, bezdotykowo lub prawie bezdotykowo. Osoba praktykująca może albo delikatnie położyć swoje ręce na ciele pacjenta, albo też trzymać ręce kilka centymetrów nad nim, co zwiemy przekazem na odległość. Szczególną uwagę zwraca na konkretne miejsca, takie jak trzy główne zbiorniki energetyczne, dwanaście organów i funkcji (zarządców) lub jakikolwiek obszar wywołujący ból lub niepokój. Techniki uzdrawiające stosowane podczas uzdrawiania energią Ki polegają przede wszystkim na odpowiednim ułożeniu dłoni, gdyż dłonie układa się zgodnie z rozkładem punktów służących także do akuresury oraz akupunktury czyli shiatsu. 

Chociaż Reiki jest z zasady pozytywną energią eteryczną o dość subtelnym i delikatnym charakterze, może mieć ogromny wpływ na Twoje życie i duchowość czy rozwój duchowy. Często, napotykając problemy, widzimy tylko ich objawy, w tym zakłócenia funkcjonowania. Jednak działanie Reiki polega na uzdrawianiu duchowym sięgającym głęboko do przyczyn chorób i dolegliwości. Reiki dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebne aczkolwiek terapeuta musi wysilić się, aby Ki płynęło solidnym strumieniem. Tym samym ułatwia samouzdrawianie na wielu poziomach, działając równocześnie na ciało, umysł oraz sferę ducha. Kiedy odzyskujemy równowagę, zmienia się też nasze życie, praca, dochody, związek miłosny. Dzięki takiej terapii czujemy się lepiej pod względem psychicznym, a większość dolegliwości znika. Poza tym jesteśmy bardziej skoncentrowani na czuciu i odczuwaniu i lepiej potrafimy radzić sobie w życiu codziennym, także z emocjami. Jednak Reiki pomaga także na dużo głębszym poziomie, oczyszczając kanały energetyczne, regenerując ciało i pozwalając połączyć się nam z naszą intuicją oraz wyższą świadomością, z wyższą Jaźnią. 

Zbiorniki energii Ki to potężne centra energetyczne rozmieszczone w ludzkim ciele. Ich zadaniem jest pobieranie, przetwarzanie i rozprowadzanie energii życiowej po całym organizmie poprzez meridiany czyli kanały czy strumienie energetyczne. Kiedy wszystkie trzy zbiorniki energii są odblokowane, zrównoważone i zharmonizowane, energia płynie w sposób optymalny i naturalny. Ludzkie ciało jest zdrowe, a człowiek potrafi pozostać obecny i przytomny, jest stabilny emocjonalnie. Jednak jeśli w zbiornikach energii Ki  pojawia się dysharmonia ludzkie ciało i psychika cierpi. Niezrównoważony podsercowy zbiornik energetyczny  skutkuje poczuciem samotności, blokadą emocjonalną i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Z kolei brak harmonii w zbiorniku wnętrza głowy może objawiać się problemami w komunikacji z innymi, a nawet wypaleniem strun głosowych, utratą wzroku czy chorobami tarczycy. Jak widzimy, utrzymanie równowagi i zdrowia zbiorników enegetycznych ciała jest niezwykle ważne, a najważniejszy jest zbiornik podstawy w podbrzuszu. 

Seiza-Ho z Tanden - Metoda Siedzenia w Reiki

Japońska i chińska koncepcja tanden i hara jest dość trudno przetłumaczalna. W dosłownym tłumaczeniu tanden 丹田 to „pole uprawy energii (życiowej)”, a potocznie podbrzusze, punkt środka ciężkości w podbrzuszu. Ponieważ trzy zbiorniki energetyczne, w tym podbrzuszny Tanden (chiń. Dantien) i Reiki wywodzą się z tej tradycji azjatyckiej są ze sobą ściśle powiązane. Zarówno trzy zbiorniki, jak i Reiki skupiają się na uzdrawianiu z przesyłaniem energii Ki, która przepływa przez ciało energetyczne czy eteryczne. Drugie kanji (kandźi), Den 田 sugeruje, że cztery aspekty duszy czy może ściślej cztery dusze czy jaźnie muszą współpracować przy uzdrawianiu czy ogólnie podczas pracy ze zbiornikiem tanden. Reiki to terapia, która wykorzystuje „uniwersalną energię” wypełniającą Wszechświat i każdą żywą istotę czyli Przyrodę na Ziemi, a połączenie czterech pierwiastków czy poziomów duszy trzeba opanować. Energia Reiki jest przekazywana bezpośrednio do trzech zbiorników za pomocą specjalnych układów dłoni oraz symboli Reiki. Warto pamiętać, że Reiki nie zajmuje się indyjskim systemem ćakr czy czakramów, a zbiornikami energetycznymi, tak samo jak ajurweda i medycyna tybetańska. 

Praktyka tradycyjnego Reiki zabierze cię w świat uzdrawiania energetycznego i duchowego na wyższym poziomie, jakiego nie ma w systemach europejskiej ani amerykańskiej bioenergetorepii! Odkryje, w jaki sposób używać określonych układów dłoni i spcjalnych ćwiczeń Reiki, by odblokować i oczyścić każdy z trzech  głównych zbiorników energetycznych. Niezależnie od tego czy to twój pierwszy kontakt z uzdrawianiem energią, leczeniem z pomocą Ki, czy twoja praktyka Reiki jest już ugruntowana, znajdziesz w praktyce japońskiej jasne wyjaśnienia, które pomogą ci poznać i zrozumieć podstawowe jak i zaawansowane zasady Reiki, leczenia duchowego. Dowiesz się czym jest tradycyjna praktyka Usui Reiki i czym się charakteryzuje system kultywowany od ponad 2600 lat istnienia Cesarstwa Japonii. Poznasz trzy duże główne stopnie Reiki i odkryjesz w jaki sposób przebudzić i ustabilizować energie transmitowane ze znakami. Praktyka tradycyjnego Rei-Ki podpowie ci również w jaki sposób rozpocząć i ugruntować cykle 21-dniowego oczyszczania energetycznego w Rei-Ki. Kto tego nie praktykował w cyklach po 21 dni, ten nie jest jeszcze w Rei-Ki. 

W praktyce tradycyjnego Rei-Ki znajdziesz również przejrzyste ilustracje i opowieści, dzięki którym poznasz dokładne umiejscowienie trzech zbiorników (zbiornik podbrzuszny tanden, zbiornik podsercowy shen/kokoro, zbiornik głowy, tentei). Dzięki temu z łatwością zlokalizujesz je w swoim ciele oraz w powłoce eterycznej. Znajdziesz w praktyce Usui Reiki również ilustracje i opowieści przedstawiające prawdziwe symbole Reiki, czyli potężne skróty dostępu do energii duchowej (nie ma ich w interenecie ani w książkach, gdyż publikowane są wersej zniekształcone symboli, które oryginalnie są frazami w języku japońskim). Użycie symboli Reiki jest kolejnym uświęconym tradycją elementem w praktyce Reiki, który otwiera trzy poziomy energetycznie, podobnie jak to ma miejsce w systemie Huny (mana, mana-mana oraz mana loa) hawajskich Kahunów. W drugiej części czy na drugim stopniu znajdziesz przegląd i charakterystykę każdej z trzech energii i ich zbiorników. Dowiesz się za co odpowiadają i w jaki sposób rozpoznać, kiedy zbiorniki są zablokowane oraz jak z nimi pracować stosując energię Reiki, by uzyskać równowagę i optymalne zdrowie. 

Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w każdym żywym organizmie krąży życiodajna energia Chi, Qi, z japońska zwana Ki. Gwarantuje ona równowagę wszechświata i jednocześnie wpływa na zdrowie. Zablokowanie energii Chi lub zaburzenie jej przepływu skutkuje różnorakimi chorobami. Krążenie energii Chi umożliwia system energetyczny człowieka zlożony z meridianów, które w rzucie na ciało fizyczne są liniami łączącymi punkty do akupresury, ale to duże uproszczenie. Składa się on przede wszystkim z trzech zbiorników energii (nie są to ćakry) i meridianów. Zgodnie z zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej możesz samodzielnie wpływać na pracę własnej energii Chi. Służą temu zdrowotne diety, masaże punktów energetycznych, akupunktura i akupresura, masaże wzdłuż meridianów. Poza tym dobre efekty dają ćwiczenia fizyczne i oddechowe oraz zioła lecznicze. Dzięki tym praktykom nauczysz się uzdrawiać swoją energię Chi czyli z japońska mówiąc Ki. Skorzystasz z technik, które odblokują zbiorniki energetyczne oraz spływ trzech rodzajów Ki i usprawnią działanie meridianów. Jednocześnie otrzymasz wskazówki służące oczyszczaniu aury energetycznej czyli subtelnego ciała eterycznego, ale w Reiki, które wywodzi się z chińskiego Lingqi (Ling Chi), to nie wszystko. Oprócz tego, w zaawansowanym Rei-Ki będziesz wiedzieć, jak przygotować zdrowy posiłek makrobiotyczny, by pozytywnie wpłynąć na przepływ energii witalnej. Stosując proste metody, poprawisz stan zdrowia i samopoczucie, odzyskasz wewnętrzną równowagę i poczujesz pozytywne wibracje.

Z pomocą Reiki można także oczyszczać się od wpływów ze strony duchów osób zmarłych i od złych duchów czy demonów, a tradycja japońska ma całkiem wiele szamańskich historii opisujących z jakimi bestiami i koszmarami psychicznymi lub sennymi można się zetknąć, kiedy oczyszcza się ludzi z ciemnosci i zabobonu oraz chorych ideologii czy zakisłych emocji. Czasem trzeba wysyłać dużo uzdrawiającego światła duchowego, aby oczyścić ludzką istotę ze spętań i zniewoleń ideologii lub demonicznych, bardzo złych przodków czy krewnych. Ludzkie lęki, fobie, obsesje, cierpienia, krzywdy, żale, zmartwienia potrafią często otworzyc człowieka na prawdziwie złe, demoniczne moce zaświatów, z których uwolnienie może zająć wiele zabiegów, i to robionych przez wielu Mistrzów Reiki, nie tylko przez jednego skromnego terapeutę czy terapeutkę. Niektórzy ludzie, jeśli wcześniej parali się jakimś rodzajem satanizmu albo czarnoksięstwa, podpisywali pakty z demonami czy mrocznymi duchami ciemności, brali psychodeliki w celu poszukiwań po ciemnej stronie i grzebania w cieniu, mogą w czasie pracy oczyszczania i uzdrawiania miewać różnego rodzaju mroczne przeżycia i doświadczenia, przykre stany i koszmarne sny, jednak wszystkie można przezwyciężyć z pomocą duchowego uzdrawiania oferowanego przez tradycyjne, w znacznym stopniu szmańskie metody Reiki Ryoho. Leczenie z alkoholizmu też powoduje czasem nieprzyjemne doznania. 

Jeden z Mistrzów Reiki, Amerykanin Philip Chan, będący równocześnie lekarzem, napisał poradnik dla osób, które chciałyby praktykować Reiki (lub już to robią) w ramach oficjalnego systemu opieki zdrowotnej w USA i Kanadzie. Powołuje się on na prace naukowe poświęcone uzdrawiającemu dotykowi, leczących dłoni, m.in. cieszącej się w USA dużym autorytetem Dolores Krieger, zawierające wiele wskazówek, jak zyskać akceptację dla Reiki w szpitalnictwie. "Przede wszystkim stosuj Reiki jako metodę uzupełniającą, a nie zastępującą konwencjonalną terapię. Najlepiej zawęzić krąg pacjentów do osób ze zdiagnozowaną już chorobą lub będących w trakcie diagnozowania, a więc takich, w przypadku których w optymalnym zakresie wykorzystano już możliwości medycyny konwencjonalnej, ale z różnych przyczyn nie przyniosło to satysfakcjonujących rezultatów." - powiada lekarz medycyny Philip Chan. "Reiki zyskuje największy poziom akceptacji w lecznictwie zamkniętym, jeśli określa się ją jako bioenergetyczną metodę rozładowywania stresu. Pamiętaj o tym, gdy będziesz negocjował swoją obecność w danej placówce z osobami, które nią zarządzają." 

Zarządzający szpitalami i innymi placówkami medycznymi wykazują zróżnicowane zrozumienie dla alternatywnych metod leczenia, chociaż znają zalecenia WHO, która rekomenduje akupresurę, akupunkturę, masaże ajurwedyjskie czy system Reiki Ryoho. Najłatwiej przeprowadzać sesje w ramach własnej praktyki terapeutycznej lub w placówce, gdzie posiada się większościowy pakiet udziałów. Nawet jako licencjonowanego HCP (Health Care Professionals - formacja obejmująca przedstawicieli zawodów medycznych, takich jak lekarze, pielęgniarki i farmaceuci) nie w każdym szpitalu przyjmą cię z otwartymi rękoma. Zawsze będą wypływały kwestie finansowe szpitala - komu przyznać grant: tobie na leczenie metodą reiki czy komuś innemu, np. akupunkturzyście albo psychodietetykowi. Dobrze jest wykazać się znajomością Rei-Ki z przykładaniem dłoni, przesyłaniem bioenergii z małej odległości oraz zabiegów z użyciem punktów akupresurowych shiatsu/kiatsu na poziomie Drugiego Stopnia Reiki, a także wsparciem psychoterapeutycznym dla pacjentów terminalnych. 

Rozpoczynając terapię w warunkach szpitalnych, najlepiej liczbę przeprowadzanych przez siebie sesji z tym samym pacjentem ogranicz do 1 lub 2 zabiegów dziennie, a długość każdej z nich - do 15-25 minut. Praktykuj reiki nie dłużej niż minutę, czasem trzy w odniesieniu do każdej z trzech do pięciu wiodących pozycji, punktów największego dyskomfortu i zbiorników z nimi powiązanych (wirujące skupiska energii usytuowane w podbrzuszu, pod serce, oraz wewnątrz głowy). Kiedy nowy pacjent zostanie oswojony z terapią metodami Reiki Ryoho, wtedy można zorganizować solidniejszy i bardziej gruntowny cykl terapii. Informacje przekazane przez mistrza i lekarza Philipa Chana pośrednio wyjaśniają, dlaczego Reiki Ryoho jako metoda terapeutyczna może budzić czasem zastrzeżenia w warunkach szpitalnych. Po pierwsze, Reiki Ryoho bywa wykorzystywana przez fałszywych mistrzów do brudnych celów (obmacywanie pacjentek, absurdalnie wysokie zyski etc), a po drugie - osobie wykształconej (jaką oczywiście jest zachodni lekarz), ze skrajnie racjonalnym podejście do pacjenta i jego choroby (co niewątpliwie lekarzy zachodnich zwykle cechuje), trudno przekonać do przekazywania  uzdrawiającej energii (chociaż to energia cieplna dłoni czyli podczerwień) przez osobę nią obdarzoną, a nawet trudno przekazać subtelne, oparte na podejściu filozoficznym reguły stosowania ucisków na punkty odruchowe służące do akupresury. Zapewne najlepiej pokazać Reiki Ryoho od strony łagonego masażu i biomasażu oraz biostymulacji jako podejść naukowych na zachodzie do metod terapii. 

Przed pierwszym zabiegiem terapeutycznym uzdrowiciel stosujący metody Reiki Ryoho powinien uprzedzić pacjenta, że po zabiegu czasami mogą wystąpić pewne objawy niepożądane, takie jak.: zwiększone oddawanie moczu lub kału, wycieki wydzieliny z nosa, zawiania, nadmierna potliwość skóry, nadmierne wytwarzanie wydzieliny usznej, zwiększenie ciepłoty ciała, a nawet chwilowe nawroty niektórych symptomów przebytych wcześniej chorób, co zwykle oznacza, że powinno się zwiększyć częstość sesji Reiki. Takich fizycznych przejawów zdrowienia nie należy jednak uznawać za nową chorobę ani nawrót, gdyż jest to początek naturalnego procesu oczyszczania organizmu wedle zasady schodzenia i wychodzenia śladów przebytych chorób. 

Terapeuta powinien podczas zabiegu powiadamiać pacjenta o wszelkich możliwych symptomach, jakie mogą wystąpić tuż po zabiegu. Ciało może nagle zacząć wydalać wcześniej przez wiele lat gromadzone złogi toksyn umiejscowione w różnych organach. Wydalanie może odbywać się zarówno poprzez skórę, jak i poprzez układy wydalnicze człowieka (mocz może zmienić kolor, pot może być bardziej obfity etc). Nie należy jednak straszyć pacjentów, że takie symptomy muszą występować, tylko zaznaczyć, że czasem niektórym osobom mogą się zdażać z uwagi na ich stan chorobowy oraz to co w życiu wycierpieli. Uzdrowienie w czasie zabiegu może czasami następować także i u początkującego terapeuty czy terapeutki, gdyż stając się kanałem do przepływu energii Ki, w momencie jej przekazywania do ciała pacjenta, terapeuta czy terapeutka, dawcy Reiki, może również pobierać ją sobie, ale to świadczy o słabym przygotowaniu do pracy terapeuty i kolejne sesje trwające po trzy tygodnie autoterapii intensywnej są konieczne dla praktyki. Energia kierowana do ciała pacjenta może być ukierunkowywana przez terapeutę, ale jej przepływ może być również niezależny i może ona popłynąć w miejsce, gdzie jest w tym momencie akurat potrzebna. Generalnie, Ki wpływa poprzez punkty akupresurowe i krąży w odpowiednich strumieniach energetycznych, w meridianach ciała eterycznego. 

Nikt nie staje się Mistrzem Reiki w dwa ani trzy wieczory, a jedynie poprzez wiele lat solidnej praktyki i terminowania u żyjącego potężnego Mistrza Reiki. Zwykle przyjmuje się, że do poziomu Mistrza w Reiki dojrzewa się praktykując solidnie u prawdziwego japońskiego Mistrza przez okres przynajmniej siedmiu lat, zaś rzeczywisty poziom mistrzowski ustabilizuje się i ugruntuje po około 15-tu latach. W tym przychodzi się aby otrzymywać Rei-Ju (rej-dźu, rej-dziu) czyli przekazy energetyczne dla inicjowanych na poziom mistrzowski, a to bardzo długie sesje u Mistrza, który inicjował! Nie ma nic wcześniej ani na skróty, trzeba rozwijać się duchowo przez pięć poziomów energetycznych, a także skonsolidować cztery dusze/jaźnie o jakich uczy japońska tradycja szamańska i uzdrowicielska. Tak samo czy podobnie jak w Hunie hawajskich Kahunów, gdzie trzeba opanować współpracę trzech jaźni oraz aniołów czy bóstw nieba (Awaiki oraz Poe Aumakua), inaczej Mana Loa nie zadziała... W Rei-Ki owa hawajska Mana Loa, to Ten-Ki, niebiańska energia duchowa... 

LINKI: 


Informacje o japońskich warsztatach REIKI w Polsce znajdziesz na podstronie: 


Informacje o podstawach dla rozpoczęcia praktyki Reiki: 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz